Diskusné fórum

Join the forum, it's quick and easy

Diskusné fórum
Diskusné fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Scarlett
Scarlett
Posts : 665
Join date : 10.01.2021
14022021
18 februára by mal pristát na marse rover NASA " perseverance". jeho cielom  je zistit či mikróby kedysi kolonizovali našu susednú planétu. predchádzajúci rover Curiosity dokázal preukázat, ze podmienky na marse boli priaznivé pre zivot. jeho súčasné mladšie dvojča má teraz zistit, či zivot tieto prílezitosti vyuzil. perseverance bude hladat biologické  stopy po zivote. najme po mikroorganizmoch.
- existujú dobré argumenty, ze by na marse mohol existovat mikrobakteriálny zivot. ako vieme, zivot na našej planéte bol tiez mikrobakteriálny po tri a pol miliardy rokov.
aj ked perseverance  bude primárne  hladat minuly zivot. nevylučuje však, ze rover by sa mohol stretnút aj so súčasnymi zivymi organizmami. mars časom vyschol, keby tam zivot existoval, mohol by sa postupne adaptovat na nové podmienky.
v skutočnosti sú mikroorganizmy velmi odolné. v experimentoch na vonkajšej stene vesmírnej stanice ISS prezili baktérie vákuum a vesmírne ziarenie tri roky. mrtve baktérie na okraji kultúry prekryvali baktérie umiestnené dole pod nimi . vedci preto predpokladajú, ze povrch marsu bol viac-menej sterilizovany ziarením, ale zivot v zemi mohol prezit dlho a mozno aj do dnes.





Fotón Súhlasí

Share this post on:reddit

Komentáre

Scarlett
17/2/2021, 20:50Scarlett
ja neviem , ja som tam nebola :-)
Fotón
17/2/2021, 20:49Fotón
Prípadné baktérie na Mars však mohli byť zanesené aj zo Zeme.

Scarlett Súhlasí

Sponsored content
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.