Diskusné fórum

Join the forum, it's quick and easy

Diskusné fórum
Diskusné fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Goto down
Tomas123456
Posts : 160
Join date : 02.03.2021
Zobrazit informácie o autorovi

Mohol pulsar zvýšiť vek Zeme ? Empty Mohol pulsar zvýšiť vek Zeme ?

28/3/2021, 21:01
Dnes sa pri datovaní veku Zeme využívajú dve metody :

1 : Rádiokarbónová metóda  založená na spočítaní atómov uhlíka 14C, ktorý vzniká vo vrchných vrstvách atmosféry pôsobením kozmického žiarenia na dusík 14N. Táto metoda je však presná len do obdobia predchádzajúcich 60 tisíc rokov.2 : Moderné rádiometrické datovanie
Založené na rozpade K-Ar a U-Pb.


Obidve tieto metody sú presné, len ak bola na Zemi ideálna situácia, bez nejakých globálnych katastrof. Vedci totiž rátaju vždy so štandardným modelom, že napríklad pred 100 milionmi rokov, bol pomer radioaktívnych izotopov tak ako je tomu dnes, napríklad na úrovni 1 miliona. 


Vedci nepredpokladajú že by v minulosti mohla nastať nejaká obrovská katastrofa, ktorá mohla množstvo izotopov v atmosfere umelo zvýšiť.


Ale čo by sa stalo keby Zem zasiahlo radioaktívne gama žiarenie z pulzaru ? Nezvýšilo by to tým pádom radioaktivitu na Zemi mnohonásobne ? A nezvýšilo by sa tým pádom množstvo radioaktívnych izotopov v horninách ?


https://en.wikipedia.org/wiki/Pulsar

Fotón Súhlasí

Fotón
Posts : 495
Join date : 06.11.2020
Zobrazit informácie o autorovi

Mohol pulsar zvýšiť vek Zeme ? Empty Re: Mohol pulsar zvýšiť vek Zeme ?

1/4/2021, 00:25
Pulzar je zvyšok po výbuchu supernovy. Vyžaruje prevažne rádiové vlny. Nebezpečné sú magnetary a ešte nebezpečnejšia zrážka dvoch neutrónových hviezd. Tým vzniká extrémne intenzívny gama záblesk. Keby k nemu došlo vo vzdialenosti menšej ako 3000 svetelných rokov, na Zem by dorazila spŕška tak intenzívneho žiarenia, že by zničila pozemský život.
 Atmosféra nás pred gama žiarením prirodzene chráni. Avšak jeho fotóny po zrážke s molekulami vzduchu (asi vo výške 30 km), spustia kaskádovitú spŕšku generujúcu zmes všetkých možných elementárnych častíc: pí-mezónov, miónov, elektrónov, protónov, neutrónov, gama fotónov. Najprenikavejšie z nich sú mióny. Väčšina z týchto častíc majú síce len krátku dobu života, avšak pretože sú urýchlené na relativistické rýchlosti, čiže čas majú spomalený, sú schopné dopadnúť nie len na povrch, ale aj pomerne dosť hlboko pod povrch zeme a tam vyvolať jadrové reakcie, čiže aj urýchliť prirodzený rozpad rádionuklidov. Po takej udalosti budú výsledky merania času samozrejme skreslené.

Mohol pulsar zvýšiť vek Zeme ? Kosmic10

Neutróny v spŕškach navyšujú aj podiel C14 v atmosfére reakciou:
N14 + n0 ---> C14 + p+.
Čiže ak nejaké zviera uhynulo deň pred zásahom Zeme silným kozmickým žiarením, má vo svojom organizme prirodzene menšiu koncentráciu C14, než atmosféra po zásahu. Keď teda niekto povedzme 5000 rokov po katastrofe odmeria koncentráciu atmosférického C14 (z ktorého už zostala len polovica lebo druhá sa rozpadla) a koncentráciu v pozostatkoch zvieraťa (z ktorej tiež ubudla polovica) dôjde výpočtom k nesprávnemu záveru, že sú omnoho staršie,  než 5000 rokov. Veľkosť chybového rozdielu záležala na intenzite katastrofického žiarenia.

Mohol pulsar zvýšiť vek Zeme ? Kosmza10
Tomas123456
Posts : 160
Join date : 02.03.2021
Zobrazit informácie o autorovi

Mohol pulsar zvýšiť vek Zeme ? Empty Re: Mohol pulsar zvýšiť vek Zeme ?

1/4/2021, 10:04
A kolko násobne by takýto radioaktívny roj zvýšil množstvo radionuklidov ?
Fotón
Posts : 495
Join date : 06.11.2020
Zobrazit informácie o autorovi

Mohol pulsar zvýšiť vek Zeme ? Empty Re: Mohol pulsar zvýšiť vek Zeme ?

1/4/2021, 11:26
@Tomas123456 napísal:A kolko násobne by takýto radioaktívny roj zvýšil množstvo radionuklidov ?

Mnohonásobne, pretože C14 bolo donedávna v atmosfére len stopové množstvo. Kým nenastal tzv "atómový vek". Dnes už je atmosféra kontaminovaná umelým C14 z rôznych jadrových skúšok, že sa to nedá brať ako referencia.

https://sk.wikipedia.org/wiki/Uhl%C3%ADkov%C3%A1_met%C3%B3da_C14#Efekt_at%C3%B3movej_bomby
V dôsledku atómových a termonukleárnych pokusov sa v atmosfére a v oceánoch umelo zvýšilo množstvo izotopu 14C. Najväčšie hodnoty umelého 14C boli na severnej pologuli dosiahnuté v roku 1963 na južnej pologuli v roku 1965.
Sponsored content

Mohol pulsar zvýšiť vek Zeme ? Empty Re: Mohol pulsar zvýšiť vek Zeme ?

Návrat hore
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.