Diskusné fórum

Join the forum, it's quick and easy

Diskusné fórum
Diskusné fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

EnaXnaY
EnaXnaY
Posts : 99
Join date : 04.02.2021
Age : 46
Location : Bratislava
https://www.dzio.sk
04092021
Trápim sa nad touto otázkou už hodne dlho Wink

V kontexte JA SOM, to nedáva zmysel Wink

Pri egoistickom prístupe, vychádza život ako márnosť Wink

Treba to posunúť do roviny MY SME a zrazu kontúry mojej existencie nadobúdajú zmysel Wink

JA môžem poslúžiť TEBE a TY niekomu ďalšiemu Wink
Share this post on:reddit

Komentáre

Fotón
9/9/2021, 14:43Fotón
Scarlett napísal:foton , nahoda? Very Happy


Veľa fyzikálnych dejov má svoje opodstatnenie v zákonoch matematiky, geometrie. Napríklad kde sa vzalo v Newtonovom gravitačnom zákone r2 v menovateli?

Načo BYŤ? ;) 55847c3c406bd91f1d75a76609f9b2c77284b8cf

Pretože gravitačná sila vypĺňa priestor pomyselnej gule. Čím sme od stredu ďalej, rastie aj jej povrch faktorom 4πr2 a tak klesá intenzita čohokoľvek, čoho je objekt zdrojom (svetla, gravitácie, elektromagnetického poľa), lebo sa to rozptyľuje po ploche povrchu, čo je vlastne ten kvadrát.

To bol iba malý príklad toho, čo má korene v matematike a dá sa pekne odvodiť. Môžeme sa samozrejme baviť i o tom, prečo je obvod kruhu zrovna 3,14159...x priemer kruhu, ale to už je na iné debatu. Z podobných dôvodov očakávam "odvoditeľnosť" elektrónu, ktorý má nie menej, nie viac, ale presne 0,511... Mev - a tiež elektrický náboj nie menej, nie viac, ale vždy -1,6022...x10-19 C. Kľúčom k riešeniu tejto záhady je určite pôsobenie magnetizmu elektrónu samého na seba. Vieme, že v zrážkových experimentoch vznikajú páry elektrón-pozitrón. Keď sa naopak elektrón s pozitrónom stretne, premenia sa oba na 2 fotóny gama s energiou (hmotnosťou) ako mali pôvodné častice: 0,511 MeV. To je veľmi zvláštne správanie a skrýva sa za tým určite to tajomstvo vedúce k odpovedi, čo stabilizuje elektrón zrovna na hmotnosti 0,511 MeV a nie inej. Je do toho na 100% zakomponovaná aj vlnovo-časticový dualizmus, skladanie vĺn po násobkoch vlnových dĺžok pri danej energii pohybu elektrónu a zodpovedajúcou silou magnetického poľa pri tom pohybe, ktoré vplýva spätne na ten elektrón.  Akési klbko stojatej vlny. To je elektrón - a tiež samozrejme pozitrón. Už len odhaliť ten vzorec, z ktorého budem schopný vypočítať hmotnosť a náboj elektrónu. Nedá mi to "spať" už dlhé roky. Vo voľných chvíľach nad tým premýšľam, snažím sa to nejako predstaviť. Stále však narážam na prekážky.

Scarlett Súhlasí

Scarlett
8/9/2021, 16:47Scarlett
foton , nahoda? Very Happy

autorovi topicu, zacni si vazit dar zivota a zistis "naco byt" ( aj ked v tomto prip. je to zrejme nemoc)

Fotón Súhlasí

Fotón
8/9/2021, 12:25Fotón
Je nutné nájsť si nejaké koníčky. Mňa napríklad trápi už od dávna odpoveď na otázku, prečo má elektrón hmotnosť zrovna 0,511 MeV. Čo ho stabilizuje? Existujú ešte 2 ďalšie jeho vzbudené stavy: mión a tauón. To sú však iba dočasné stavy, ktoré sa rozpadajú s5 na elektrón za zlomky sekundy. Kvôli odpovediam na podobné otázky ľudstvo dalo dohromady peniaze, za ktoré postavilo urýchľovač CERN. Stále sa snažím na to prísť. Je tomu už 30 rokov. A verím, že na to prídem. Už sa mi niečo rysuje. ....Sláva ma nezaujíma. Chcem tú odpoveď.

Scarlett Súhlasí

Fotón
8/9/2021, 09:45Fotón
Veď to je jasné, že byť sám na svete nedáva zmysel.
EnaXnaY
4/9/2021, 20:13EnaXnaY
Napríklad dnes SOM poslúžil pizzérke, keď SOM si od nich kúpil pizzu, boli pre MŇA užitoční a JA SOM sa im za to odplatil finančne Wink

Alebo SOM prispel kysličníkom uhličitým kvietkom, ktoré mali z toho potravu Wink
Sponsored content
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.