Diskusné fórum

Join the forum, it's quick and easy

Diskusné fórum
Diskusné fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Scarlett
Scarlett
Posts : 665
Join date : 10.01.2021
22112021
Neuveríš, ale naozaj sa stali. Toto je 10 geniálnych filmov inšpirovaných skutočnými udalosťami Fotojet-10

Hrdinské činy, ale tiež komické i desivé udalosti sú odjakživa inšpiráciou aj filmovým tvorcom, ktorí divákom vo svojich dielach radi pripomínajú, že dané udalosti sa skutočne stali.
Občas to však filmári preháňajú a skutočnosť prikrášľujú do takej podoby, že s realitou majú podobné len vskutku pramálo. To rozhodne nie je prípad nasledujúcich desiatich príbehov, ktoré sa dostali na veľké plátna a stali sa z nich filmové klasiky.

(Aj moj oblubeny Very Happy )
Chyť ma, ak to dokážeš
Steven Spielberg má čuch na originálne skutočné príbehy. Okrem iránskeho obyvateľa letiska ho zaujal aj šialený príbeh Franka Abagnalea, ktorý svoju pracovnú kariéru začal ako profesionálny podvodník.
Mladý Abagnale sa stal totiž už vo svojich šestnástich rokoch expertom na prestrojenie a falšovanie dokumentov, vďaka čomu sa mu podarilo preplatiť si šeky za milióny dolárov, pričom pôsobil ako pilot, lekár a prokurátor.

127 hodín
Komorný survival triler z roku 2010 je prerozprávaním príbehu 28-ročného Arona Ralstona o piatich hrôzostrašných dňoch, počas ktorých bol uviaznutý v Bluejohn Canyon v Utahu. Ralston sa totiž pri preskakovaní priesmyku pošmykol a spadol do rokliny, kde jeho pravá ruka zostala zakliesnená medzi skalnou stenou a veľkým balvanom.
Ralston, ktorého si vo filme zahral James Franco, si uvedomil, že je v beznádejnej situácii a na to, aby prežil sa rozhodol zlomiť si a následne amputovať ruku od predlaktia. Čo už teraz znie šialene, realita bola ešte horšia.Na to, aby oddelil ruku od svojho tela použil malý vreckový tupý nožík. Ralston opísal svoje skúsenosti v autobiografickej knihe Between a Rock and a Hard Place a jeho námet sa stal scenárom pre film 127 hodín od oscarového režiséra Dannyho Boyla (Trainspotting).



Terminál
Pristátie na letisku môže byť pomerne radostná udalosť. Na ceste za ďalšou destináciou následne čakáš a tešíš sa na ďalší prestupujúci let. Podobne kedysi začal aj neuveriteľný príbeh iránskeho občana Mehrana Karimi Nasseriho. V jeho prípade však musel čakať nepredstaviteľných 18 rokov, kým nastúpil do ďalšieho lietadla.
Iránsky utečenec tento celý čas strávil na letisku Charlesa de Gaulla, ktoré sa prakticky stalo jeho domovom po tom, čo bol z Iránu vykázaný za protesty proti vtedajšej monarchii. Doklady o statuse utečenca s azylom v Belgicku stratil a tak musel ostať na jedinom mieste a tým bol letiskový terminál.
Terminál
Pristátie na letisku môže byť pomerne radostná udalosť. Na ceste za ďalšou destináciou následne čakáš a tešíš sa na ďalší prestupujúci let. Podobne kedysi začal aj neuveriteľný príbeh iránskeho občana Mehrana Karimi Nasseriho. V jeho prípade však musel čakať nepredstaviteľných 18 rokov, kým nastúpil do ďalšieho lietadla.
Iránsky utečenec tento celý čas strávil na letisku Charlesa de Gaulla, ktoré sa prakticky stalo jeho domovom po tom, čo bol z Iránu vykázaný za protesty proti vtedajšej monarchii. Doklady o statuse utečenca s azylom v Belgicku stratil a tak musel ostať na jedinom mieste a tým bol letiskový terminál.Ak ti príde tento príbeh povedomý, tvoje domnienky sú správne. Príbeh Iračana využil Steven Spielberg ako námet pre sfilmovanie svojej snímky Terminál, kde si hlavnú úlohu zahral Tom Hanks. Iróniou bolo, že film sa premietal v dobe, keď bol Nasseri ešte stále na letisku. Pre použitie jeho príbehu vo filme mu štúdio DreamWorks vyplatilo šek vo výške 250 000 dolárov.








BlacKkKlansman
BlacKkKlansman je filmovým príbehom tak bláznivým, až je ťažké uveriť, že je skutočný. Samotný režisér Spike Lee spočiatku myslel, že memoáre Rona Stallwortha (vo filme John David Washington) sú len ďalšou černošskou paródiou.Pravda je však taká, že tieto skutočné zápisky opisujú jeho vstup do radov coloradskej polície v 70-tych rokoch minulého storočia. Ron Stallworth bol dokonca prvým Afroameričanom v tomto zbore. Čo však robí jeho príbeh šialeným je jeho infiltrácia do Ku Klux Klanu Colorado springs. Černoch s gigantickým afrom sa prezentoval ako fanatický vyznávač bielej rasy a omotal si okolo prsta miestneho vodcu klanu Davida Dukea a po pár telefonátoch ho vtiahol do štruktúr, až nakoniec pôsobil pre políciu ako informátor. Znie to neuveriteľne, znie to komicky, no skutočne sa to tak stalo.







Richard Jewell
Ďalším prírastkom do skupiny bizarných skutočných príbehov je aj snímka Richard Jewell od hereckej a režisérskej legendy Clinta Eastwooda. Základom pre film je skutočný príbeh pracovníka bezpečnostnej služby Richarda Allenswortha Jewella, ktorý sa stáva celonárodným hrdinom v USA po tom, čo nájde ukrytú bombu uprostred hudobného koncertu počas olympijských hier v Atlante v roku 1996.
Celospoločenské uznanie a všadeprítomná sláva v televízii však náhle končí, keď FBI rozhodne, že hlavným podozrivým z atentátu je práve Richard Jewell. Odštartovala tak mediálna surová kampaň, ktorá trvala 88 dní a neustále narúšala a ničila inak pokojný život Jewella a jeho matky.
Richard Jewell
Ďalším prírastkom do skupiny bizarných skutočných príbehov je aj snímka Richard Jewell od hereckej a režisérskej legendy Clinta Eastwooda. Základom pre film je skutočný príbeh pracovníka bezpečnostnej služby Richarda Allenswortha Jewella, ktorý sa stáva celonárodným hrdinom v USA po tom, čo nájde ukrytú bombu uprostred hudobného koncertu počas olympijských hier v Atlante v roku 1996.
Celospoločenské uznanie a všadeprítomná sláva v televízii však náhle končí, keď FBI rozhodne, že hlavným podozrivým z atentátu je práve Richard Jewell. Odštartovala tak mediálna surová kampaň, ktorá trvala 88 dní a neustále narúšala a ničila inak pokojný život Jewella a jeho matky. Až o tri mesiace neskôr dostali jeho právnici list s vyjadrením, že Richard Jewell bol krivo obvinený a vyšetrovanie tak bolo ukončené. Skutočný atentátnik sa našiel až po pár rokoch, do tej doby sa však verejnosť na hrdinu stále dívala ako na nedôveryhodného a podozrivého občana USA.






Sully
Bolo 15. januára 2009, keď sa z letu US Airways 1549 ozvali piloti s možnosťou núdzovo pristáť na niektorom z newyorských letísk. Dôvodom bola náhla zrážka s vtákmi tesne po vzlietnutí komerčného lietadla a následné zlyhanie oboch motorov. Na palube sa vtedy nachádzalo dokopy 155 cestujúcich aj s členmi posádky vrátane hlavného pilota Chesleyho Sullenbergera.
Ten sa v jeho najťažšej životnej chvíli rozhodne pre riskantný manéver, ktorý v histórii leteckej prepravy nemá obdobu a s poškodeným lietadlom nakoniec núdzovo pristáva priamo na hladine rieky Hudson v New Yorku. Sullenbergerovi sa spolu s kopilotom Jeffom Skilesom takto podarilo zachrániť všetkých ľudí na palube a ich šťastné pristátie na vode je označované aj ako „Zázrak na rieke Hudson“. Okrem knihy sa tento príbeh dočkal aj filmového spracovania s názvom Sully pod taktovkou Clinta Eastwooda, kde si hlavnú úlohu kapitána Sullenbergera zahral geniálny Tom Hanks.









Vlk z Wall Street
Ako okradnúť ľudí a zarobiť na tom 200 milión dolárov ukázal neuveriteľný príbeh Jordana Belforta, ktorého nazývali aj Vlk z Wall Street. Ten už od detstva oplýval obchodným talentom, keď obchodoval so zmrzlinou a mrazeným mäsom, až skončil na burze, kde si po krátkej misii v spoločnosti L.F. Rothschild založil vlastnú firmu Stratton Oakmont.
So svojimi spoločníkmi sa v nej zameriavali prevažne na mimoburzovné obchody a na akcie garážových spoločností. Ceny prvotne lacných akcií takýchto firiem boli následne zmanipulované a predávané oklamaným klientom za astronomické ceny, ktorí na nich prerobili milióny.
Život na vysokej nohe plný drog, sexu a nekonečných večierkov sa však Belfortovi skončil po tom, čo jeho firmu Stratton Oakmont začala vyšetrovať Komisia pre cenné papiere a pre manipuláciu s cenami akcií skončil nakoniec vo väzení.
Jeho divoký životný príbeh sa rozhodol sfilmovať Martin Scorsese a postavu Belforta si zahral slávny Leonardo DiCaprio. Belfort sa po prepustení z väzenia začal živiť ako obchodný motivátor a s vlastnou biografiou a predajom práva na film sa z neho prakticky ihneď stal znovu milionár.







War dogs
Jeden mal devätnásť, druhý dvadsaťtri, mali radi marihuanu a v priebehu pár mesiacov sa stali rešpektovanými dodávateľmi zbraní a munície pre americkú armádu. Neskončilo sa to však dobre, ale ani tak zle, aby sa o tom nedala natočiť komédia War dogs od režiséra Todda Phillipsa (Joker).
Devätnásťročný Efraim Diveroli a dvadsaťtriročný David Packouz založili v roku 2005 firmu AEY, prostredníctvom ktorej využili nečakanú príležitosť. Americká armáda sa po škandále so zákazkami, ktorých zmluvy boli neprehľadné, začala verejne dopytovať po všetkých dostupných možnostiach. Do výberového konania sa prihlásili aj dvaja tínedžeri s nulovou skúsenosťou, ktorí lacnú muníciu zohnali v Albánsku – bola 42 rokov stará, nekvalitná. vyrobená v Číne a teda pre USA zakázaná. Napriek tomu, že získali 300-miliónový kontrakt na dodávku munície, po odhalení pôvodu zbraní skončili Diveroli a Packouza potrestaní – prvý dostal 4-ročné väzenie, druhý 7 mesiacov domáceho väzenia.








Hacksaw Ridge
Príbeh Desmonda Dossa, vojaka bez zbrane, je tak neuveriteľný, že niektoré pravdivé udalosti z jeho života boli zámerne vypustené z filmu, ktorý o tomto skromnom medikovi z druhej svetovej vojny natočil Mel Gibson. Desmond Doss vyrástol na rodinnej farme v silne katolíckej rodine a práve výchova v nej ho priviedla k presvedčeniu, že nikdy nevezme zbraň do ruky.
Napriek tomu sa, paradoxne, stal vojnovým hrdinom. Počas jedného dňa uprostred krvavých bojov na Okinawskom ostrove po 12-tich únavných hodinách prenášal do bezpečia a ošetroval každého zraneného spolubojovníka, na ktorého narazil. Počet zachránených z toho dňa sa odhaduje najmenej na 75 vojakov. Za jeho odvahu dostal najvyššie vojenské vyznamenanie – Medailu cti (Medal of Honor) a stal sa tak prvým „nebojujúcim“ vojakom, ktorý takéto prestížne ocenenie získal.
https://fontech.startitup.sk/neuveris-ale-naozaj-sa-stali-toto-je-10-genialnych-filmov-inspirovanych-skutocnymi-udalostami/
Share this post on:reddit

Komentáre

No Comment.

Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.