Diskusné fórum

Join the forum, it's quick and easy

Diskusné fórum
Diskusné fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Scarlett
Scarlett
Posts : 665
Join date : 10.01.2021
08122022
Lož je náboženstvom otrokov a len pravda je bohom slobodného človeka“. 318115557_5886462404732585_7459760841716019787_n.jpg?_nc_cat=107&ccb=1-7&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=_b5yWUEBdDYAX8-EVhA&_nc_ht=scontent-vie1-1
Ruský opozičný politik a aktivista Iľja Jašin (39, na fotke) je už pol roka vo väzbe, teraz stojí pred súdom a prokurátor žiada pre neho 9 rokov basy. Za to, že nazval vojnu vojnou, prejavil s ňou nesúhlas a verejne hovoril o zverstvách, spáchaných v Buči. Jeden z mála Rusov, ktorý neemigroval a dovolil si hovoriť pravdu.
Preložil som jeho reč pred vynesením rozsudku. Zaslúži si pozornosť. Týka sa aj nás.

,,Vážení prítomní!
Iste súhlasíte, že fráza „posledné slovo obžalovaného“ znie veľmi pochmúrne. Akože mi po vystúpení na súde zašijú ústa a navždy zakážu rozprávať. Veď každý chápe: toto je pointa. Som izolovaný od spoločnosti a držia ma vo väzení, pretože chcú, aby som mlčal. Pretože náš parlament prestal byť miestom na diskusie a teraz musí celé Rusko ticho súhlasiť s akýmkoľvek konaním úradov.
Ale sľubujem: pokiaľ budem nažive, nikdy sa s tým nezmierim. Mojím poslaním je vravieť pravdu. Hovoril som to na námestiach, v televíznych štúdiách, na parlamentných tribúnach. Pravdy sa nevzdám ani za mrežami. Veď, citujúc klasika, „Lož je náboženstvom otrokov a len pravda je bohom slobodného človeka“.

***
Na úvod môjho vystúpenia by som sa rád obrátil na súd. Vaša ctihodnosť, oceňujem spôsob, ako ste tento proces viedli. Dovolili ste verejný proces, otvorili ste ho pre tlač a poslucháčov, nezabránili ste mi slobodne sa vyjadrovať a mojim právnikom pracovať. Zdalo by sa, že ste neurobili nič zvláštne: takto by mali prebiehať súdy v každej normálnej krajine. Ale na spálenom poli ruskej justície tento proces vyzerá ako niečo živé. A verte mi, vážim si to.
Úprimne vám poviem, Oksana Ivanovna: vy sami ste urobili nezvyčajný dojem. Všimol som si, s akým záujmom počúvate žalobcu a obhajcov, ako reagujete na moje slová, ako pochybujete a premýšľate. Pre moc ste len kolieskom v systéme, ktoré musí pokorne plniť svoju funkciu. Ale pred sebou vidím živého človeka, ktorý večer dá dolu talár a ide nakupovať do toho istého obchodu, kde moja mama kupuje tvaroh. A nepochybujem o tom, že rovnaké problémy trápia vás aj mňa. Som si istý, že ste rovnako ako ja šokovaná touto vojnou a modlíte sa, aby sa nočná mora čoskoro skončila.
Viete, Oksana Ivanovna, mám zásadu, ktorou sa riadim už mnoho rokov: rob, čo musíš, nech sa deje čokoľvek. Keď začali boje, ani na sekundu som nepochyboval, čo mám robiť.
Musím byť v Rusku, musím povedať pravdu nahlas a musím sa snažiť zo všetkých síl zastaviť krviprelievanie. Fyzicky ma bolí, keď si uvedomím, koľko ľudí zomrelo v tejto vojne, koľko ľudí bolo zmrzačených a koľko rodín prišlo o domov. Toto sa jednoducho nedá tolerovať. A prisahám, že nič neľutujem. Je lepšie stráviť 10 rokov za mrežami ako čestný človek, ako ticho horieť hanbou za krv, ktorú prelieva vaša vláda.
Samozrejme, Vaša ctihodnosť, nečakám tu zázrak. Vy viete, že nie som vinný – a viem, ako na vás tento systém vyvíja tlak. A je zrejmé, že budete musieť vyniesť rozsudok o vine. Ale nechovám voči vám zášť a neprajem vám nič zlé. Snažte sa však urobiť všetko, čo je vo vašich silách, aby ste predišli nespravodlivosti. Pamätajte, že nielen môj osobný osud závisí od vášho rozsudku - bude to veta pre tú časť našej spoločnosti, ktorá chce žiť pokojne a civilizovane. Tú časť spoločnosti, do ktorej možno aj vy sama patríte, Oksana Ivanovna.

***
Prostredníctvom tejto tribúny by som chcel osloviť aj ruského prezidenta Vladimira Putina. Človeka, ktorý je zodpovedný za tento masaker, ktorý podpísal zákon o „vojenskej cenzúre“ a z vôle ktorého som vo väzení.

Vladimir Vladimirovič!
Pri pohľade na dôsledky tejto monštruóznej vojny už asi chápete, akú vážnu chybu ste urobili 24. februára. Našu armádu nevítajú kvetmi. Nazývajú nás kati a okupanti. Slová „smrť“ a „zničenie“ sú teraz silne spojené s vaším menom.
Ukrajinskému ľudu ste priniesli hrozné nešťastie, ktoré nám zrejme nikdy neodpustí.
Ale vy ste vo vojne nielen s Ukrajincami, ale aj so svojimi krajanmi. Posielate do boja státisíce Rusov, z ktorých sa mnohí už nikdy nevrátia domov, keď sa zmenia na prach. Mnohí zostanú zmrzačení a zbláznia sa z toho, čo videli a zažili. Pre vás je to len štatistika strát, čísla v stĺpcoch. Ale pre mnohé rodiny je to neznesiteľná bolesť zo straty manželov, otcov a synov.
Pripravujete Rusov o ich domov: státisíce našich spoluobčanov opustili svoju vlasť, pretože nechcú zabíjať a nechať sa zabíjať. Ľudia pred vami utekajú, pán prezident. Vy si to nevšímate?
Podkopávate základ našej ekonomickej bezpečnosti. Presunom priemyslu na vojenskú základňu obraciate našu krajinu späť. Tanky a zbrane sú opäť prioritou a našou realitou je opäť chudoba a nedostatok práv. Zabudli ste, že takáto politika už priviedla našu krajinu ku kolapsu?
Nech moje slová znejú ako hlas volajúceho na púšti, ale vyzývam vás, Vladimír Vladimirovič, aby ste okamžite zastavili toto šialenstvo. Je potrebné uznať politiku voči Ukrajine za chybnú, stiahnuť vojská z jej územia a pristúpiť k diplomatickému urovnaniu konfliktu.
Pamätajte, že každý nový deň vojny znamená nové obete. Dosť.

***
Na záver by som chcel osloviť ľudí, ktorí sledovali túto moju skúšku, podporovali ma celé tie mesiace a čakajú na verdikt.
Priatelia! Nech už súd prijme akékoľvek rozhodnutie, bez ohľadu na to, aký prísny bude trest, nemalo by vás to zlomiť. Chápem, aké je to pre vás teraz ťažké, ako vás trápi pocit bezmocnosti a beznádeje. Nesmiete sa však vzdať.
Prosím, neprepadajte zúfalstvu a nezabúdajte, že toto je naša krajina. Zaslúži si, aby sa o ňu bojovalo. Buďte odvážni, neustupujte pred zlom a vzdorujte. Postavte sa za svoju ulicu, za svoje mestá. A čo je najdôležitejšie, postavte sa jeden za druhého. Je nás oveľa viac, ako sa zdá, a ty a ja sme obrovská sila.
Nebojte sa o mňa. Sľubujem, že vydržím všetky skúšky, nebudem sa sťažovať a túto cestu prejdem dôstojne. A vy, prosím, sľúbte, že zostanete optimistickí a nikdy sa nezabudnete usmievať. Pretože oni vyhrajú presne vo chvíli, keď stratíme schopnosť tešiť sa zo života.
Verte mi, Rusko bude slobodné a šťastné."



Mikulas Sliacky

Share this post on:reddit

Komentáre

No Comment.

Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.