Diskusné fórum

Join the forum, it's quick and easy

Diskusné fórum
Diskusné fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Goto down
avatar
Anonymný
Anonymný

Batch a príkazový riadok Empty Batch a príkazový riadok

14/11/2020, 19:46
Ahoj

Riešim takú dilemu. Som na kurze itnetwork.cz, žial nikdo mi od obeda neodpovedá na otázku. Bez nej nemá zmysle pokračovať v kurze dalej.

Ide totiž o to, že neviem uložiť príkazový riadok a spustit ho v notepade++ (textový dokument)?. Ak som to správne pochopil, veškerá činnosť v editore sa má synchronizovat so súborom notepade++? Je to tak.

Tak teda sa pýtam, ako na to

Tu pošlem obrázok, ktorí hovorií o uloženií a znovu spustení.

Batch a príkazový riadok Screen21
Fotón
Fotón
Posts : 709
Join date : 06.11.2020

Batch a príkazový riadok Empty Re: Batch a príkazový riadok

14/11/2020, 20:59
Stačí na to obyčajný notepad. Vytvor si napr. súbor pokus.txt a do neho napíš kód:

@ECHO OFF
ECHO Hello World!
PAUSE

Daj uložiť a zavri.



Potom zmeň príponu súboru pokus.txt na pokus.bat a dvojklikom spusti súbor pokus.bat. Objaví sa pred tebou DOS-ácke okno:

Batch a príkazový riadok Cvb10

Príkaz PAUSE čaká na stlačenie klávesy od užívateľa, inak by sa ti okno hneď po spustení zavrelo.
avatar
Anonymný
Anonymný

Batch a príkazový riadok Empty Re: Batch a príkazový riadok

14/11/2020, 21:43
Ďakujem @Fotón za radu, ale už Som si poradil.

Neviem, možno pre niektorých sa moja požiadavka na "programček" stala úsmevnou, no pre mna to bola šesť-hodinová drina bádania a nadávania.
Školu Som vyšiel niekedy v 98-roku a tam Som akože absolvoval jeden ročník výpočtovej techniky a to bolo všetko.

Čo sa týka jazykových programov tak Batch je môj prvý. Nie (ne)Smejte sa, je to pravda. Za to Som v iných veciach IT zručný. Ale len okrajovo, samoučne. Ale napravým to. Mám tu stránku, ktorá bohato stačí na základy a pokročilejšie veci.

Ďakujem za prečítanie a (ne)Pomoc.
Dušan
Fotón
Fotón
Posts : 709
Join date : 06.11.2020

Batch a príkazový riadok Empty Re: Batch a príkazový riadok

14/11/2020, 22:14
Dušan, chcem ti odporučiť, aby si sa naučil C++. Ten jazyk ti umožní mať všetko vo svojom programe pod kontrolou. .....Sú síce aj jednoduchšie jazyky, ale tie ťa oberajú o možnosť mať všetko pod kontrolou. ....V C++ som napísal veľa mnoho tisíc riadkových programov. Rád sa ti budem venovať a učiť ťa v tom chodiť.

....Najprv si nainštaluj program DevC++ čo je freeware prostredie pre programovanie v jazyku C. Používam ho stále.

https://sourceforge.net/projects/orwelldevcpp/files/latest/download

Lemmy Súhlasí

avatar
Anonymný
Anonymný

Batch a príkazový riadok Empty Re: Batch a príkazový riadok

16/11/2020, 09:01
Ahoj @Fotón

Chcem sa spýtať, či tie jazyky sú takmer spoločné. Bo uvažujem o C#.Net, java, PHP, javaScript, C++, C, síce zatiaľ neviem, načo sú tieto programové jazyky ale poznám ich len pod značkou.
Fotón
Fotón
Posts : 709
Join date : 06.11.2020

Batch a príkazový riadok Empty Re: Batch a príkazový riadok

16/11/2020, 11:02
Jazyk C je základ. Tie ostatné jazyky sú viac-menej odvodené od C. Keď pochopíš jazyk a štruktúru C, do ostatných sa ľahko dostaneš.

Základom jazyka C, ako aj iných programovacích jazykov sú cykly a podmienky. Napríklad v nejakom cykle prehľadávaš dátové pole obsahujúce dátumy narodenia. Dáš si do toho cyklu podmienku, aby sa vyberali len dátumy narodenia staršie, ako 1.1.1980. Tie potom necháš aj s menami osôb ukladať do iného dátového poľa, ktoré ťa zaujíma.. ...Príkazy ktoré k tomu potrebuješ sú for() a if(). V jazyku C sa to však nevolá "príkazy", ale funkcie.

Pre mňa najosvedčenejším programovacím prostredím je freeware softvér DevCPP. Posielam ti aj jeho verziu, ktorá sa neinštaluje. Len to rozbalíš a spustíš devcpp.exe
(Potrebné nastavenia som už spravil, tak snáď sa do toho balíka uložili.)

Odkaz:
https://uloz.to/file/rqVh3n40oP4M/dev-cpp-zip
avatar
Anonymný
Anonymný

Batch a príkazový riadok Empty Re: Batch a príkazový riadok

17/11/2020, 00:38
Moj prvý program

https://drive.google.com/file/d/1xq3DRFTmRDezVoSskWx9BdFt7-5SO3Dc/view?usp=sharing
Fotón
Fotón
Posts : 709
Join date : 06.11.2020

Batch a príkazový riadok Empty Re: Batch a príkazový riadok

17/11/2020, 21:00
Výborne si to spravil.
avatar
Anonymný
Anonymný

Batch a príkazový riadok Empty Batch - Příkazový řádek a dávkové soubory + cvičenia

20/11/2020, 16:09
https://dusanfajnor.blogspot.com/2020/11/batch-prikazovy-radek-davkove-soubory.html
Fotón
Fotón
Posts : 709
Join date : 06.11.2020

Batch a príkazový riadok Empty Re: Batch a príkazový riadok

20/11/2020, 23:09
Perfektné.

Ja v týchto dňoch pracujem na revízii svojho firmware USB komunikácie pre procesor PIC16F1454. To som robil ešte v 2017, ale mal som v tom doteraz bordel. Kód bol neprehľadný. Podarilo sa mi vyhádzať plno zbytočnosti. Až 60% kódu bol balast, ktorý sa dal riešiť sofistikovanejšie. ...Teraz píšem popis okolo toho, aby všetko bolo dobre okomentované. .....Vytvoril som i grafickú prezentáciu USB komunikácie. Keď s tým skončím, chcem to celé zverejniť sem, aby kto bude chcieť, mohol si to naprogramovať pre svoj procesor a používať. ...To je jeden z dôvodov, prečo teraz nemám veľa času na diskusie.


USB prenosy sú dobre zabezpečené, veľmi spoľahlivé a rýchle. Rozmášľal som ako to využiť, tak ma napadla bezdrôtová textová komunikácia napriamo medzi dvoma notebookmi. Kúpil som si teda za 10€ dva namakné moduly RFM69W, spravil pre ne dodatočný program a výsledkom boli pokusy o prenos textových správ na niekoľko kilometrov. Toto bol výsledok:




Na najbližšie leto mám pripravené ďalšie pokusy - s tým, že všetko čo som zistil, popíšem sem. Ešte založím sekciu "programovanie". Nechcem aby táto doba vzala ľuďom záujem o rôzne pokusy so všelijakými vecičkami.... Surprised
Sponsored content

Batch a príkazový riadok Empty Re: Batch a príkazový riadok

Návrat hore
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.